קביעת פגישת יעוץ  גניקומסטיה

  גניקומסטיה הינה תופעה של התפתחות יתרה של החזה הגברי, כאשר טווח ההתפתחות רחב מאוד החל מ התבלטות קלה של השד ויכול להגיע עד לחזה גדול בדומה לשד נשי. אחד מכל שלושה גברים סובל או סבל בעברו מגניקומסטיה ויכולה להופיע ולבלוט אצל ילדים, נערים בגיל העשרה וגברים מבוגרים. גברים אלו לרוב נרתעים לחשוף את החזה שלהם כדוגמה בזמן רחצה בים.

  אצל נערים בגיל העשרה, גניקומסטיה אינה רק בעיה אסטטית אלא גם נפשית – רפואית. הם מרגישים מבוכה, מאבדים את ביטחונם העצמי, בעלי דימוי עצמי ירוד. בנוסף על כך הם אפילו סובלים מלעג והצקות מצד חבריהם. ולכן נערים אלו נמנעים מפעילויות חברתיות כגון: בריכה, ים, מקלחות ציבוריות וכו.

  כיום ניתוחי גניקומסטיה הינם שגרתיים וקיימים שיטות שונות להקטנת החזה אצל גברים החל משאיבת שומן וכלה בניתוח פשוט יחסית והכול בהתאם למידת ההגדלה של החזה עם תקופת התאוששות קצרה. חשוב להזכיר כי גניקומסטיה לא ניתנת לשינוי על ידי ספורט או דיאטה או תרופות שונות אלא רק על ידי ניתוח ושאיבת שומן.

  הגדלת החזה אצל גברים מתחילה להופיע עם תחילת גיל ההתבגרת ונגרמת עקב השמנת יתר ו/או בעיות הורמונאליות. בחלק מהמקרים תופעה זו נעלמת מאליה באופן טבעי תכף לאחר גיל ההתבגרות. בחלק של המקרים, תופעה זו ממשיכה להתקיים באון קבוע. גניקומסטיה לרוב אינה בעיה רפואית אלא אסטטית. אצל גברים מבוגרים מומלץ לבצע בדיקות נוספות בכדי לשלול את קיומן של מחלות או הפרעות שנות.

  מהן הסיבות הנפוצות לביצוע ניתוח גניקומסטיה?

  מלבד הנושא האסטטי הברור מאילו, אצל גברים בוגרים \ מבוגרים מומלץ לעשות את הניתוח בכדי למנוע התפתחויות של מחלות נוספות. אצל נערים אני ממליץ לעשות ניתוח זה בעיקר מהסיבה הפסיכולוגית רפואית. הופעת גניקומסטיה אצל נערים יכולה להיות חוויה מאוד טראומתית ובעלת השפעות ארוכות טווח על חייהם הבוגרים.

  אני ממליץ להורים להיות עירניים ולא לזלזל במקרים שהנער מראה סימני מצוקה (ריחוק חברתי, התקפי זעם, התבודדות וכו…) לנוכח הופעת הגניקומסטיה; מאוד חשוב שבמקים אלו, ההורים יפנו ללא דיחוי, לקבל ייעוץ מרופאים תוך שילוב של טיפול פסיכולוגי.

  את הניתוח עצמו אני מבצע רק לאחר שתופעת הגדלת החזה נמשכה לפחות שנתיים; וזאת מאחר ובמקרים רבים תופעה זו נעלמת מאליה. ומאוד חשוב שבזמן זה, הנער יקבל טיפול פסיכולוגי כדי לחזק את בטחונו העצמי.  

  מהן השיטות בניתוח גניקומסטיה?

  קיימות מספר שיטות בניתוח גניקומסטיה; ואני בהרבה מקרים משלב חלק מהשיטות או כולם יחדיו כדי להשיג תוצאה מיטבית:

  שאיבת שומן

  שאיבת שומן עודף מן השד על ידי חתכים זעירים בצדו של השד בגבול בין העטרה ובין העור.

  הסרת רקמות עודפות

  במקרים שבנוסף לשאיבת השומן, יש צורך בהסרת רקמות השד, אני מבצע חתך בצורת חצי סהר בקו התחתון של עטרת השד ולאחר מכן אני מסיר את הרקמות העודפות. חשוב לציין שאני לא מסיר את כל רקמות השד כדי למנוע שקיעת הפטמה לתוך השד.

  הקטנת העטרה

  במידה וקוטר העטרה הינו רחב מאוד בשד אחד או בשניהם, אבצע חתך עגול בקו מתאר העטרה (בשד אחד או בשניהם) לשם הקטנתה. לאחר מכן אתפור את העטרה (המוקטנת) בחזרה כך ששתי העטרות יהיו סימטריות.

  במקרים מסוימים אני משאיר נקזים (צינורות צרים) כדי לנקז נוזלים שמופרשים מהשד; לאחר כמספר ימים, אני בודק את מידת ההפרשות ובהתאם לכך אני מסיר את הנקזים.

  תוצאה רצויה לאחר ניתוח גניקומסטיה

  התוצאה הסופית ניתן יהיה לראות לאחר כשלושה חודשים עד חצי שנה; יחד עם זאת המטופל כבר יכול להרגיש בשינוי תכף לאחר הניתוח. התוצאה הרצויה: שד "שטוח" וגברי כלומר ללא בליטה של העטרה ובנוסף עטרה מתוחה ולא שקועה פנימה. מדד נוסף להצלחת הניתוח הינו המדד הסימטרי. קו הפטמות יהיה סימטרי ככל הניתן (במידה ונעשתה הקטנת עטרה) והשדיים יהיו בגודל זהה ככל שניתן (במידה ושרירי החזה סימטריים בגודלם).

  אצל נערים ההשפעה שלאחר הניתוח הינה מהירה, עמוקה ומשנה חיים.  רבים ממטופליי סיפרו לי שחייהם החברתיים וביטחונם העצמי השתפרו בצורה ניכרת לאחר הניתוח.

  מהו משך זמן הניתוח?

  אורך הניתוח הינו בין שעה לשעתיים, תלוי במצב השד ובמספר הטיפולים שיש לבצע כדי לקבל תוצאה מיטבית. הניתוח נעשה בהרדמה מלאה וכולל ימי אשפוז.

  לאחר הניתוח, אני מלביש למטופל חגורה מיוחדת (לרוב "חגורה יפנית" – חגורה אלסטית) על אזור החזה כאשר מתחתיה אני מניח פדים מעל כל שד. יש צורך להחליף את הפדים פעם ביום. יש להמשיך ללבוש את החגורה במשך כשלושה שבועות, ובהתייעצות איתי אני אחליט מתי ניתן להסיר אותה; יחד עם זאת, לצורך המקלחת, ניתן להוריד את החגורה ולאחר מכן יש צורך להחזירה.

  מהם זמני ההחלמה השכיחים בקרב רוב המטופלים?

  זמן ההחלמה הסופי הוא בין שלושה חודשים לחצי שנה והוא תלוי בסוג הניתוח והטכניקות ששולבו לצורך השגת תוצאה רצויה. במשך שבועיים עד שלושה שבועות לאחר הניתוח, המטופל ירגיש כאבים ונפיחות בחזה. בנוסף מטופלים רבים מרגישים תחושות של "עקצוצים" או גירוד קל (במיוחד אם נעשתה הקטנת העטרה) למשך כחודש וחצי מהניתוח.

  בשבועיים – שלושה שלאחר הניתוח, על המטופל לנוח כמה שיותר ולהימנע מעבודות פיזיות או תזוזה מיותרת. מומלץ לא לעשות ספורט במהלך החודשיים הראשונים בכדי לא למתוח את עור השדיים.
  בנוסף, רצוי להימנע מעישון בחודשיים הראשונים שכן עישון מאט את תהליך ההחלמה של העור.

  הכנות מקדימות טרם ניתוח גניקומסטיה

  לפני הניתוח, המטופל מקבל ממני הנחיות לביצוע בדיקות רפואיות והוראות שונות להכנה לפני הניתוח כגון צום, רכישת אביזרים שונים וכו'

  האם יש עונה מומלצת לניתוח גניקומסטיה?

  במידה ומדובר בנער, אני ממליץ לעשות את הניתוח מיד לאחר סיום שנת הלימודים ותחילת החופש הגדול או לפני הגיוס הצבאי. אצל בוגרים אין עונה עדיפה מבחינת פונקציונלית.
  למטופל שרוצה להיות "מוכן" לקראת עונת הרחצה בקיץ, כמובן שאמליץ לעשות את ניתוח גניקומסטיה בתחילת החורף.